Kg
Cm
Indeks tjelesne mase ili na engleskom Body Mass Index (BMI) je metoda računanja uhranjenosti. BMI se izračunava vrlo jednostavno, a temelji se na odnosu tjelesne težine i visine osobe.
Što je indeks više izvan okvira normalnih vrijednosti, to je veći rizik od obolevanja od raznih srčanih bolesti, dijabetesa i povišenog krvnog pritiska.
Računa se uz korišćenje vrlo jednostavne formule:
Težina (kg) : Visina² (m) = BMI
Dakle, broj kilograma dijelite sa visinom u metrima na kvadrat.
Tako bi za osobu koja ima 62kg i visoka je 1,69m računica bila sledeća:
62 : (1,69 x 1,69) = 62 : 2,85 = 21,75
Kada izračunate svoj MBI, pogledajte tabele koja će vam reći stepen uhranjenosti:

Napomena
Prikazuje odnos mase i visine tela, međutim ne uzima u obzir telesnu građu, pa je njegova upotreba ograničena. On ne može ilustrovati procenat masnog tkiva u odnosu na mišičnu ili koštanu masu - što su osnovni kriterijumi za procenat uhranjenosti. Pojedinci sa velikom telesnom masom i visokim BMI indeksom ne mogu se automatski kategorizovati kao gojazni. BMI treba shvatiti kao okvirnu metodu, budući da stvarno zdravstveno stanje osobe treba oceniti u širem medicinskom kontekstu !
BMR (Basal Metabolic Rate) odnosno BAZALNI METABOLIZAM.
Bazalni metabolizam, predstavlja količinu energije koju tijelo utroši u stanju mirovanja na optimalnoj temperaturi. Određivanje količine kalorija potrebne za vaše dnevne potrebe zavisi od vašeg životnog doba, dnevne aktivnosti i pola.
BMR možete shvatiti tako da je to količina energije koja je potrebna tijelu ako bi čovjek cio dan samo ležao, bez fizičke aktivnosti.
Ta količina energije je strogo individualna, i zavisi od mnogih faktora. Međutim, ona se može približno izračunati pomoću formula. Ta formula glasi:
BMR = 66 + (13,7 × težina) + (5 × visina) – (6,8 × godine) za muškarce
BMR = 655,1 + (9,563 × težina) + (1,85 × visina) – (4,676 × godine) za žene
gdje je težina izražena u (kg), a visina u (cm).